Domů / Blog / 10 nejlepších potravin pro vaši jaterní očistu
Kategorie
Výrobci
Články
  Odběr novinek

  10 nejlepších potravin pro vaši jaterní očistu

  10 nejlepších potravin pro vaši jaterní očistu - Doplnky.stravy.cz    Zjistěte, kterých 10 potravin v sobě ukrývá očišťující a regenerační sílu pro vaši játra a proč je detox tak důležitý.

   

  Játra připomíná filtr, protože jednou z jejích základních funkcí je zachycování nepotřebných a toxických látek. A jak jistě víte, po jisté době používání se každý filtr zanese. Nuž, jinak to není ani s játry. Právě proto je třeba ji alespoň jednou za čas pročistit. Viz seznam běžně dostupných superpotravin, které mají na detox jater největší vliv. Většinu z nich najdete ve své kuchyni i hned teď.

   

  Dříve, než si představíme seznam přísad pro zdravou játra, v krátkosti si přiblížíme význam jaterní očisty.

   

  Proč je detox jater důležitý?

  Toxiny se do lidského těla dostávají nenápadně, ale v hojném množství přes potravu, návykové látky i vzduch. Nacházejí se dokonce i tam, kde bychom to od nich neočekávali - v lécích a kosmetice.

  Pokud neomezíte příjem toxinů tím, že začnete konzumovat pouze potraviny bez přídatných látek či používat pouze přírodní kosmetiku, zůstává se spoléhat na zdravou funkci jater. Ta toxické látky nejen zachycuje, ale je i rozkládá a odstraňuje. Po čase však i ona bude potřebovat "generálku". Tehdy přichází na řadu detoxikace jater, která by se měla provádět ne občas, ale pravidelně alespoň 2-krát ročně.

   

  Jak poznáte, že vaše játra melou z posledního

  Že s vaší játry není něco v pořádku, signalizuje několik příznaků. Mezi ty nejčastější patří:

  ● bolest v oblasti jater

  ● nervozita

  ● nadýmání

  ● dlouhodobě nadměrná únava

  ● pravidelné probouzení se kolem 2:00 hod. ráno

   

  Které potraviny jsou tedy vhodné na vaši "jaterní očistu"?

   

  1. Listová zelenina

  Konzumovat ji můžete v syrovém stavu nebo vařenou jako součást jídel. O pohlcování toxinů se stará chlorofyl, který je výborný ničitel pesticidů, těžkých kovů a ostatních škodlivin, které neohrožují pouze funkci jater, ale i ostatní části organismu.

  Chcete konkrétní tipy na rostliny, které regenerují játra nejlépe? Vraťte se do dětských časů a naučte se opět milovat špenát. Nebo konzumujte rukolu, čekanku a asijskou zelenou hořčici.

  2. Zelený čaj

  Obsahuje katechiny - významné antioxidanty, které pomáhají udržet játra v dobré kondici. Vidíte, že jsme nelhali, když jsme v úvodu tvrdili, že na regeneraci jater si vystačíte i s běžně dostupnými potravinami. A když dojdou, stačí je jít doplnit do obchodu.

  3. Česnek

  Aby látky v česneku aktivovaly enzymy, které ničí toxiny, doporučujeme konzumovat raději čerstvý česnek než ten v podobě prášku. To však neznamená, že ho musíte sníst tolik, jako byste se jím chtěli bránit proti upírům. Detoxikaci jater pomáhá také alicin a selen - dvojice přírodních látek, které jsou rovněž součástí česnekových lusků.

  4. Citron a limetka

  Při jaterní očistě pomůže i limonáda z čerstvě vymačkaných citronů. Ty díky vysokému obsahu vitaminu C dokáží spojovat toxiny na látky, které jsou snadno absorbovatelné vodou.

  5. Kurkuma

  V bohatém zastoupení ji najdete například v indické kuchyni. Kari si však můžete přidat do libovolných vařených jídel i salátů. A proč? Protože kurkumín má pozitivní vliv na regeneraci jater. Kromě toho je nápomocný i při tvorbě enzymů. Ty se starají o minimalizaci škodlivin přijatých stravou tím, že jejich vyplavují z těla ven.

  6. Vlašské ořechy

  Ořechy jsou obecně známé tím, že obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin. Právě díky nim jsou vlašské ořechy vhodné na přirozené čištění jater.

  7. Avokádo

  Tato superpotravina je bohatým zdrojem glutathionu - významného antioxidantu, který má výborné detoxikační účinky. Glutathion také zbavuje tělo škodlivých volných radikálů, které snižují hladinu antioxidantů v těle. Pro posílení jater úplně postačí, pokud zkonzumujete alespoň 2 avokáda měsíčně.

  8. Grapefruit

  Stejně jako citrón, dobrými antioxidačními vlastnostmi je vyzbrojen i grapefruit. Ten díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších antioxidantů podporuje přirozenou očistu toxiny zanesených jater.

  Kdo by byl řekl, že očista jater může mít i tekutý charakter a že i pohár grapefruitové šťávy poskytuje účinný způsob, jak se zbavit špatných karcinogenů.

  9. Olivový, konopný a lněný olej

  Výhodou za studena lisovaných olejů je velký obsah lipidů, které neutralizují množství antioxidantů v těle.

  10. Brokolice

  Spolu s květákem obsahuje velké množství prospěšného glukosinolátu. Tato látka podporuje tvorbu enzymů a je tak výborným ničitelem toxinů, které zahlcují játra a posilují vznik rakoviny.

   

  Další způsob, jak obnovit funkci jednoho z našich nejdůležitějších orgánů, nabízejí také výživové doplňky na regeneraci jater z kotvičníku, afrického manga nebo ibišku.