Domů / Blog / Co při problémech se zvětšenou prostatou?
Kategorie
Výrobci
Články
  Odběr novinek

  Co při problémech se zvětšenou prostatou?

  Co při problémech se zvětšenou prostatou? - Doplnky.stravy.cz    Do čeho může přerůst neléčené zvětšení prostaty, a proč se týká zejména mužů ve středním věku?

  Nechte strach z návštěvy urologa bokem!

  V těle každého muže, konkrétně před konečníkem a těsně pod močovým měchýřem, se nachází žláza známá jako prostata. Ano, přesně ta, se kterou má přibližně každý druhý muž po 50. roce života problém v podobě jejího zvětšení. Obáváte se, že právě vy budete ten "každý druhý"? Nebo máte pocit, že se u vás už začínají projevovat příznaky zvětšené prostaty? Tento článek je pak určen pro vás.

   

  Na co slouží prostata?

  Přestože ji každý chlap má, většina stále netuší, k čemu slouží. Prostata má přitom hned dvě funkce.

  Tou první je, že obklopuje močovou trubici a její svaly ji zlehka stlačují a ovlivňují tím průtok moči. Druhou funkcí prostaty je tvorba sekretu, který slouží k transportu a výživu spermií.

   

  Onemocnění, která postihují mužskou prostatu

  K nejčastějším chorobám, na které je prostata náchylná, patří záněty prostaty (prostatitida), zvětšení prostaty (benigní prostatická hyperplazie) a bohužel i rakovina prostaty.

  Zatímco záněty postihují i ​​mladší muže, zvětšená prostata a rakovina prostaty se většinou projevují u mužů starších 50 let.

  Až 80 % případů onemocnění prostaty přitom představuje benigní prostatická hyperplazie, čili nezhoubné onemocnění. A přestože nejde o životu nebezpečné onemocnění, umí pořádně znepříjemnit život a pokud se zanedbá, může vést až k operaci.

  Příznaky, při kterých byste měli zpozornět

  Problém většinou nastává tehdy, když se prostata začne v důsledku stárnutí zvětšovat. To způsobí, že vyvíjí nadměrný tlak na močovou trubici, se kterým přicházejí problémy s močením, ale i erekcí.

  Běžnými příznaky, které signalizují problémy s prostatou, jsou:

  • časté nucení na močení
  • zhoršený sexuální život
  • tlak v podbřišku, na hrázi nebo v křížové oblasti
  • obtížnost při počátečním proudu moči
  • pocit neúplného vymočení se
  • noční močení
  • zhoršení proudu moči / slabý proud nebo kapání
  • rozstřikování
  • krvácení do moči

   

  Většina ze zmíněných příznaků jsou varovnými signály, které upozorňují nenádorové nemoci prostaty.

  Benigní hyperplazií prostaty a zanícenou prostatickou žlázu však většinou nedoprovází krvavý moč. V každém případě, jak se projeví kterýchkoli ze zmíněných příznaků, měli byste okamžitě vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

   

  Svěřte se partnerce

  V České republice i na Slovensku v minulosti proběhl rozsáhlý průzkum, který potvrdil, že většina mužů se odhodlá k návštěvě urologa po tom, jak se poradí se svou partnerkou. Ta přitom může v celém případě sehrát mimořádně pozitivní roli.

  Většina žen totiž pravidelně navštěvuje gynekologa a za život si projde několika gynekologickými onemocněními, díky čemuž vám dokáže výrazně pomoci při vašem odhodlávaní se na vyšetření u "mužského doktora". Nebojte se svěřit, uleví se vám.

   

  Absolvujte lékařská vyšetření

  Vyšetření u odborníka vůbec nejsou tak strašné, jak by se mohly zdát. Navíc, nejenže vám pomohou odhalit diagnózu (většina pacientů si po stanovení diagnózy zvětšené prostaty vydechne, že nejde o rakovinu), ale díky radám a případnému nasazení správných léků se vám konečně uleví.

  Pokud máte více než 40 let, absolvovat bychom měli alespoň jedno z následujících vyšetření:

  Digitální rektální vyšetření (palpace prostaty) - jelikož prostata je uložena pod konečníkem, lékař ji dokáže nahmatat ukazováčkem zavedeným do konečníku (s gumovou rukavicí, potřený vazelínou). Tím zjistí rozměry, tvar, pevnost a strukturu prostaty. Toto vyšetření je nejběžnější a klíčové. Ví totiž odhalit mnoho a nepříjemnosti jsou skutečně minimální.

  Vyšetření moči - toto běžné urologické vyšetření pomáhá odhalit, zda příčinou problémů není infekce močových cest

  Test na prostatický specifický antigen (PSA) - tento test pomáhá zachytit rakovinu prostaty. Ta totiž má, jak jsme již zmínili výše, podobné příznaky jako benigní hyperplazie prostaty.

  Samozřejmě, všemu předchází konzultace s doktorem, který se vás zeptá na příznaky onemocnění i genetické predispozice na vznik onemocnění.

   

  Důležitá je prevence

  Pít hodně tekutin, mít zdravou životosprávu, zlepšit si jídelníček a hodně se hýbat. To jsou základní doporučení, které pomáhají předcházet problémům s prostatou.

  Jak konkrétně byste si však měli upravit stravování?

  Pravidelně konzumujte rajčata (ideálně v podobě protlaku, šťáv či polévek), květák, brokolici, mrkev a listovou zeleninu.

  Rajčata pomáhají při problémech s prostatou.

  Z ovoce sáhněte po brusinkách, ostružinách, malinách, borůvkách, ale také šťávě z granátového jablka.

  Výborným pomocníkem při problémech s prostatou jsou také dýňová semínka. Denně si dopřejte 25 až 50 gramů této velmi zdravé pochutiny, ideálně v nesolené verzi.

  Dýňová semínka jsou ideálním pomocníkem.

   

  A co omezit?

  Určitě se vzdejte fastfoodů, polotovarů, instantních a konzervovaných jídel. Skončit byste měli také s kouřením a alkoholem. Ten nahraďte zeleným čajem. Lékaři zároveň doporučují omezit konzumaci červeného masa a nasycených tuků v stravě.

   

  Pomocné vitamíny a doplňky stravy

  Potíže vám pomůže zmírnit také vitamín E, selen, zinek, ale i řadu dalších výživových doplňků, určených speciálně na podporu zdraví mužské prostaty. Nabídku takových doplňků spolu s popisem jejich účinků si můžete pohodlně prohlédnout přímo v našem e-shopu. Stačí, když kliknete na následující link výživových doplňků VITOLIFE pro zdravější prostatu.